15.10.15

Folkowe inspiracje w domu i...

Zaczęłam ostatnio przeglądać różne strony w poszukiwaniu inspiracji i zauważyłam coraz bardziej widoczny trend zarówno w wystrojach wnętrz, jak i w tekstyliach - polski folk. I bardzo mnie to cieszy!
Czasem są to tylko proste zabiegi polegające na użyciu tybytki (tkanina w charakterystyczne ludowe wzory kwiatowe używana na spódnice góralskie) do uszycia majtek. Innym razem naklejki na ściany z motywami wycinanek łowickich. Albo ceramika użytkowa z sitodrukiem.  Produkcja masowa też może być śliczna.
źródło: www.folkownia.pl

Folkowe zabawki

Na jarmarkach i w galeriach z rękodziełem znajdziemy również zabawki nawiązujące stylem lub wzornictwem do naszych ludowych tradycji. Gdybym była małą dziewczynką, na bank chciałabym mieć na przykład takiego konika!
Źródło: www.etnomania.blog.onet.pl

Folk w sklepach z odzieżą i dodatkami królują koszulki z nadrukami, torby i torebki z haftami zawierającymi nasze rodzime ludowe motywy. Moje kaszubskie wyszywanki też mieszczą się w tym trendzie - Haft na koszuli roboczej .
źródło: www.kokofolk.pl
źródło: www.kokofolk.pl

Pyszności w stylu folk

Jeszcze do niedawna trudno było trafić na ulicy kogoś ubranego w taką odzież. Jeśli już, były to najczęściej nawiązania do kultury ludowej innych krajów. Dlatego cieszę się bardzo, że wreszcie zaczynamy doceniać to, co mamy, co nam przekazali nasi przodkowie.

Kulinarnie uzdolnieni mogą się pokusić o ludowy torcik. Aż żal kroić!
żródło: www.naludowo.pl
Zatem pędzle w dłoń i szorujemy malować kaszubskie kwiatki na szafkach, albo igiełki i czarować łowickie różyczki na sukienkach, czy co tam komu w duszy gra! Doceniajmy to co mamy.


3 komentarze:

  1. Very nice traditional inspired items all are beautiful!

    OdpowiedzUsuń
  2. Niedawno byłam w Krynicy i zwróciłam uwagę na panią , która miała ubrana biała bluzkę , zewnętrzna część rękawa zdobil niebieski ludowy haft a calosc wykaczala niebieska chustka z góralskim motywem . Wygladala bosko. na straganach podobaly mi sie sportowe bluzy z kapturem od srodka obszyte ludowym motywem .Mamy tyle pieknych i roznorodnych wzorow . Powinnismy korzystac pelnymi garsciami.

    OdpowiedzUsuń
  3. jaki cudny ten wózeczek

    OdpowiedzUsuń

Komentować każdy może, jeden lepiej, drugi gorzej. ;)