5.9.14

Największy garniec na świecie, czyli dzisiaj w Babimoście dzieją się cuda

Muszę! Inaczej się uduszę! Przed chwilą wróciłam z Babimostu (zapytajcie wujka Googla, gdzie to jest, jak nie wiecie) i muszę się podzielić z Wami nowinami. Trwa tam właśnie wypał największego glinianego garnka na świecie. Jeszcze kilka dni temu byłam tam oglądać garnek w trakcie lepienia i ... Chyba sobie teraz taki na podwórku wybuduję! Zająłby mi akurat całe podwórko. :)))

Szkoda, że nie mogłam zostać tam całą noc, bo najchętniej bym  to właśnie zrobiła. Ale kto ma blisko, zachęcam gorąco do bryknięcia do Babimostu.

Co istotne, garniec został ulepiony w jednym kawałku, przez jednego człowieka. Czyli ciężka harówka. Dlatego dobrze by było, gdyby wypał się powiódł i ganek nie pękł. Czy garnek słyszy? ;>
Na zdjęciu poniżej Rytis Konstantinaricius mierzy swój garnuszek przed wypałem.

 Zdjęcie pochodzi ze strony www.babimost.pl 

Więcej wiadomości i zdjęcia garnka w trakcie lepienia zobaczycie na stronie Babimostu. O, tutaj: Próba bicia rekordu Guinnessa.
Zajrzyjcie też na stronę Rytisa, bo to naprawdę nietuzinkowa postać - www.rytis.pl 

Jeszcze tylko zdjęcia sprzed godziny, na których widać obudowany wokół garnka polowy piec ceramiczny. Piec zbudowany jest z metalowego stelaża i waty ceramicznej.
Ogrzewany jest gazem z butli.  Po skończonym wypale piec zostanie rozebrany i będzie można podziwiać wypalony garniec. Oficjalne komisyjne mierzenie garnca nastąpi w niedzielę.
Ponieważ  zostałam zaproszona do grona ekspertów (mamma mia! czuję się przy tym garnku i przy Mistrzu jak malusi pikuś, ale co tam! ;), będę tam również w niedzielę, czekajcie zatem na kolejne zdjęcia. Jeszcze w trakcie lepienia miałam okazję wdrapać się po drabinie i zajrzeć do środka tego dzieła. Uczucie niesamowite. :))) Tylko wtedy to zapomniałam o zrobieniu zdjęć.

Dobrej nocki!

3 komentarze:

  1. Niesamowite - trzymam kciuki, żeby wypał się powiódł!

    OdpowiedzUsuń
  2. właśnie miałam pytać w jakim to wielkim piecu go wypalili a tu proszę wystarczyło więcej poczytać ;-) niesamowite wrażenie i niesamowite że można wybudować taki polowy piec do wypału "garnuszka"

    przedtem gigantyczny Chrystus, teraz garnek - co będzie następne?

    OdpowiedzUsuń

Komentować każdy może, jeden lepiej, drugi gorzej. ;)